začátky novodobého lyžování na Janovičkách, psal se rok 1968…

Vše začalo v první polovině roku 1968 nabídkou bývalého starosty Broumova pana Václava Bažanta na postavení prvního lyžařského vleku v těchto končinách. On už v té době měl vše předjednané, peníze na dodávku konstrukce vleku včetně technické pomoci.

Realizace byla stanovena jako tehdejší „Akce Z“. Jako možná  jednoduchá varianta bylo vybráno využití kopce zvaný „Velký buben“. Během krátké doby proběhla návštěva projektanta z Transporty Chrudim, který zaměřil terén a následně vypracoval projektovou dokumentaci nutnou k územnímu a stavebnímu řízení. Starosta Bažant pomohl zajistit souhlas vlastníků pozemků a začalo se stavět. Práce zdárně pokračovaly díky několika nadšencům a chatařům z Janoviček, kteří se podíleli na zemních pracích při budování elektropřípojky od trafostanice až k dolní stanici. Před koncem roku 1968 byl vlek LV 200 postaven a to včetně malé chatky, která sloužila jako technické zázemí a příruční sklad. Trasa vleku byla 190m dlouhá a sahala zhruba do 3/4 svahu.  Vlek měl pouze dolní a horní stanici bez střední podpěry nebo jakékoli signalizace, vše bylo ovládáno z dolní stanice.

Provoz pro skalní lyžaře byl zahájen po Novém roce 1969.

Po založení lyžařského oddílu při TJ slovan Broumov začal na Janovičkách výcvik dětí a pořádal se i 1. rej masek na lyžích.

Podklad textový i grafický k této stránce vytvořil Pavel Staněk.